Ceny bytů v Praze nezadržitelně rostou

03. srpna 2021
Karolina Kučerová

Ceny bytů v pražských novostavbách překonaly v červenci další pomyslný milník, a to, když ceny bytů v nabídce od pražských developerů překonaly hranici 133 tisíc Kč/m2. Jedná se o nejvyšší hodnotu v historii. Od prosince 2018 došlo k navýšení průměrných cen o zhruba 30 %, ještě na konci roku 2018 totiž stál v průměru metr čtvereční bytu v novostavbě v Praze okolo 102 tisíc Kč.

Za růstem cen stojí kromě pomalé výstavby, kde hlavní příčinou je zejména dlouhý povolovací proces výstavby, i zvýšená poptávka po vlastním i investičním bydlení, která byla v posledních několika letech podpořená nebývale nízkými úrokovými sazbami. Zvýšená poptávka po bytových jednotkách rovněž způsobuje rychlý úbytek bytů v nabídkách developerských společností. Zatímco v prosinci 2018 měli developeři v nabídce zhruba 4 300 bytů, na konci června letošního roku to bylo jen 1 882 bytů. 

Zvýšená poptávka po bydlení je vidět i na statistice prodaných bytů v Praze.

Zatímco v roce 2019 se v Praze v průměru v novostavbách na primárním trhu prodalo měsíčně zhruba 377 bytů, v roce 2020 vycházel průměr na 366 bytů, tak v letošním roce je zatím průměrný počet prodaných bytů za šest měsíců na hodnotě 596, tedy zhruba o 63 % více než v přechozím roce. Nejvíce bytů se letos prodalo v lednu a v červnu, a to vždy přes 700 bytů.

Na zvýšenou poptávku, úbytek volných bytů v nabídce a nedostatek nových projektů se projevuje i v růstu cen bytů. Od počátku letošního roku vzrostly ceny bytů v Praze o 12,5 %.

Nejvyšší průměrné ceny se v Praze vyskytují v centru, a to přesněji na Praze 1 a Praze 2. Zde se průměrné ceny v zrekonstruovaných domech pohybují nad 150 tis. Kč/m2. Naopak nejlevněji lze byt pořídit na Praze 9, kde se v průměru metr čtvereční pohybuje okolo 117 tis. Kč. 

S růstem cen bytů souvisí i samozřejmě růst úrokových sazeb. I dle vyjádření České národní banky lze očekávat, že úrokové sazby na českém trhu porostou. V současné době je již nemožné dostat se s úrokovou sazbou na hypotečním úvěru pod 2 %. Reálnější úroková sazba se pohybuje někde okolo 2,5 %. Jak se prodraží nákup bydlení při nedávném růstu úrokových sazeb, vyjadřují tabulky níže.

Pro modelový příklad byl použitý 30 letý splátkový kalendář s 80 % LTV. Tabulky níže zobrazují změnu nejen v úrokové sazbě, ale i v ceně bytu, která má vliv na velikost hypotečního úvěru. Srovnání červen 2020 versus červen 2021. Pokud uvažujete o koupi nemovitosti, či refinancování vašeho hypotečního úvěru, lze k tomu využít portál Hypolapka, který vám uloví tu nejvýhodnější hypotéku na trhu.

Výpočet výše úvěru a splátky hypotéky při úrokové sazbě 1,99 %:

Výpočet výše úvěru a splátky hypotéky při úrokové sazbě 2,50 %:

Rozdíl v měsíční splátce úvěru:

Jak je na srovnání v modelovém příkladu vidět, tak nárůst v cenách bytů v jednotlivých městských obvodech v Praze, stejně jako v měsíční splátce úvěru je markantní. V podstatě jediným městských obvodem, kde cena bytů poklesla je Praha 1. V ostatních městských částech ceny bytů rostou, což má za výsledek i rostoucí potřebu úvěru a tím měsíční splátky. 

Při růstu cen bytů v Praze o 12,5 % se zvýšila v průměru cena bytů o 1,3 mil. Kč, což zvýšilo potřebu úvěru během roku o zhruba necelý milion korun. Rozdíl v měsíční průměrné splátce se z úrokové sazby 1,99 % na 2,5 % zvýšila o zhruba 3 tisíce korun měsíčně.

Autor: Tereza Pokorná