ČNB vyhlašuje koronaviru válku

29. března 2020
Vojtěch Hebnar

Bankovní rada ČNB na svém čtvrtečním zasedání odsouhlasila další balík opatření v boji proti ekonomickým následkům šíření koronaviru. Hodlá využít všechny své nástroje a možnosti, které má k dispozici. Již nyní představené parametry dosahují hodnot stamiliard či biliónů korun. ČNB se tak rozhodně nedrží zpátky.

Místo poklesu sazeb rovnou propad

Více než dvouletý cyklus postupného zvyšování sazeb vzal během deseti dní za své, když národní banka nejprve 16. března snížila sazby o 0,5 %, aby pak 26. března přišla s ještě razantnější redukcí ve výši 0,75 %. Zároveň deklarovala i své odhodlání poslat sazby ještě níže.

Není to však zdaleka vše. K 1. dubnu se sníží i výše povinné proticyklické kapitálové rezervy bank z 1,75 % na 1 %, díky čemuž budou banky na poskytování úvěrů potřebovat méně kapitálu. ČNB je připravena tuto rezervu rozpustit úplně.

Národní banka též potvrdila, že komerčním bankám nebude komplikovat využívání odložení splátek úvěrů při dočasných výpadcích příjmů klientů z důvodů spjatých s koronavirem. Konkrétní řešení a nastavení tohoto opatření je již v režii každé banky.

Kvantitativní uvolňování po česku

24. března vláda na svém mimořádném zasedání schválila novelu zákona o ČNB, která by se měla projednávat v poslanecké sněmovně v polovině dubna. Její součástí jsou dvě změny, které národní bance umožní fakticky provádět neomezený nákup státních dluhopisů. Dosud totiž mohla ČNB nakupovat pouze cenné papíry se splatností do jednoho roku. Časové omezení v této podobě nyní novela ruší. Druhá změna se týká subjektů, se kterými může cenné papíry národní banka obchodovat. Kromě bank, spořitelen či záložen se nově objevují i pojišťovny a další instituce. To by mělo potenciálně vylepšit dosah opatření na zvýšení likvidity. Výrazným efektem je v případě státních dluhopisů kvůli vyšší poptávce výrazné snížení výnosové křivky, což potěší zejména státní rozpočet.

Na tahu jsou komerční banky

Kromě výše uvedeného je zde ještě kurz koruny, se kterým ČNB rovněž neváhá manipulovat. Sada realizovaných opatření je tak bezprecedentní.

Nyní se čeká, jak se které kroky promítnou do reálné ekonomiky, zejména tedy chování a nabídky komerčních bank. Prakticky všechny zatím pozdržely plány na výplatu dividend za loňský rok. Co se odložení splátek týká, zatím panuje konsenzus na délce období v podobě 3 měsíců. S tím nejpalčivějším, tedy snížením úrokových sazeb na úvěrech, však banky vesměs otálí.