Daň z nemovitosti se hlásí, nezapomeňte na ní

28. ledna 2020
Vojtěch Hebnar

Splnili jste si v loňském roce svůj sen a pořídili si vlastní nemovitost? Nebo jste kolaudovali novostavbu, přístavbu či prováděli další významnou změnu? Nezapomeňte, že úklidem a stěhováním ještě není vše hotovo. Stále je zde papírování, konkrétně v podobě daně z nemovitosti, kdy nové přiznání či aktualizaci stávajícího je možné podat pouze do konce tohoto měsíce, tedy 31. ledna.

Vše nahlásit

Situací, na základě kterých byste měli podat daňové přiznání na finanční úřad, je celá řada. Kromě výše uvedených to může být třeba i změna charakteru pozemku z orné půdy na stavební parcelu. Oznamovací povinnost pak máte i v případě, kdy již nemovitost nevlastníte a komunikovat s finančním úřadem by tak již místo vás měl další majitel. Pokud váháte, zda se náhodou netýká nějaká nová povinnost i vás, raději kontaktujte odborníka, může vám ušetřit zbytečné nervy a dohadování se s úředníky.

Samotné přiznání k dani není v dnešní době díky digitalizaci až tolik složité a nezabere příliš času. Je ale potřeba mít k dispozici základní podklady, jako jsou nabývací tituly, kolaudační rozhodnutí apod., kdy jejich příprava může pár dní trvat. Proto raději nic nenechávejte na poslední chvíli.

Pokud byste náhodou nestíhali, do 7. února budete moci vše vyřešit pouze na dobré slovo. Po tomto datu už vám začne nabíhat penalizace, a to ve výši 0,05 procenta z vyměřené daně za každý následující den. Není to sice žádná horentní částka, přesto, proč zbytečně vyhazovat peníze „oknem“. Jinak lednová lhůta se týká pouze podání přiznání, s placením je čas až do konce května. 
Pro více informací se podívejte na náš článek  nebo navštivte přímo stránky daňové správy.