Hypotéky se pravděpodobně dostaly na úrokové dno

29. ledna 2021
Karolina Kučerová

Koronavirová krize přinesla samozřejmě mnoho špatných věcí, ale vše špatné s sebou nese i nějaké pozitiva. Konkrétně máme na mysli vývoj úrokových sazeb u hypoték.

V průběhu pandemie došlo ke snížení hypotečních sazeb, to klienty potěšilo. Na druhou stranu se spousta lidí obávala a stále obává o svoje pracovní místo. Některé společnosti se dostaly do ekonomických problémů a nemají jiné východisko než propouštět svoje zaměstnance.

Oba tyto faktory vedou u mnoha lidí k vnitřnímu rozporu. Investoři mají dva úhly pohledu. Jeden říká: „Nakupujeme, takto nízké úrokové sazby dlouho nebudou“. Ten druhý vidí svět realističtěji, „Je zde možnost, že zítra mohu být bez práce a co potom?“

Jak k tomu přistupují banky?

Při žádosti o hypotéku nyní banky přísněji posuzují bonitu žadatelů, tedy schopnost úvěr z dlouhodobého hlediska splácet. V tomto ohledu na hypotéku hůře dosahují zejména žadatelé, kteří pracují v oborech těžce zasažených pandemií.

Konec roku 2020

Hypoteční trh naznačoval překonání historického objemu již v listopadu. Ne nadlouho. V prosinci byl nejen potvrzen nejvyšší roční objem poskytnutých hypoték, ale zároveň prosincový objem překonal listopadový a stal se druhým nejúspěšnějším měsícem historie.

Za vysokými objemy hypotečního trhu stojí především růst průměrné výše poskytnuté hypotéky. Ta dosáhla v prosinci na 2 966 150 Kč. Od jara minulého roku se zvýšila o 400 tis. Kč. S navýšením objemu hypoték mají souvislost i ceny nemovitostí na trhu.

Při konečném součtu v roce 2020 byl překročen celkový objem hypotečních úvěrů 250 miliard Kč.

Jaký je důvod vysoké poptávky po úvěrech na bydlení?

Dlouhodobý vliv má zejména stěhování lidí z vesnice do měst, významným faktorem je také rostoucí počet jednočlenných domácností.  Z krátkodobého pohledu to jsou nízké úrokové sazby, zrušení daně z nabytí nemovitosti a při karanténách většina rodin zjistila, že nemají dostatečný prostor pro komfortní bydlení a práci z domova, proto rodiny touží po vhodnějším bydlení.

Budou v brzké době sazby klesat nebo růst?

Jedním z nejdůležitějších faktorů ovlivňujících ceny hypoték je cena peněz na mezibankovním trhu.

Hypoteční trh je však velice konkurenční a o cenách budou do jisté míry rozhodovat také klienti a jejich poptávka.

Dle názorů odborníků lze v letošním roce předpokládat pozvolný růst úrokových sazeb, který bude reakcí na pravděpodobné zvýšení sazeb ze strany ČNB.

Další vývoj bude záležet na postoji klientů. Budou chtít využít příznivých sazeb, nebo nebudou chtít riskovat v případě ztráty zaměstnání? 

Zdroj: poradci-sobe.cz, emadata.cz