I banky prokazují solidaritu

16. března 2020
Vojtěch Hebnar

Ve čtvrtek byl představen balíček opatření, které mají především zaměstnancům a OSVČ alespoň částečně zmírnit finanční dopady související s šířením koronaviru Covid-19, respektive ochrannými opatřeními.

Představitelé bank vyzývají k solidaritě

V případě, že lidé z důvodu karantény nemohou pracovat nebo si musí vzít ošetřovné kvůli dětem, které nemohou nyní chodit do školy, sníží se jim jakožto zaměstnancům výdělek na 60 %. Využití ošetřovného je navíc časově omezené, tudíž je pak nutné čerpat volno, a to ať už placené nebo neplacené. U OSVČ pak výdělek klesne v těchto případech mnohdy v podstatě na nulu.

Především těmto by měla pomoci iniciativa České bankovní asociace, která vyzvala jednotlivé banky k odložení splátek úvěrů v odůvodněných případech až po dobu tří měsíců. Zároveň s tím asociace zahájila jednání s ČNB, aby kvůli tomuto opatření neměly banky problémy s dohledem regulátora.

Reálné postupy jednotlivých bank se však liší. Některé se k prohlášení připojily v plném rozsahu a v těchto dnech postupně zveřejňují podrobnosti. Jiné jsou však zdrženlivé a nabízejí svým klientům využití stávajících možností ke snížení či odložení splátek.

Důležité je také to, že v případě, kdy žadatel o odložení z důvodu souvisejícího s dopady současné virové pandemie tohoto opravdu dosáhne, nepromítne se mu tato skutečnost negativně do bankovních záznamů, jako je tomu v případě klasického odložení splátek.

Další opatření na cestě

Spolu s tím se rozbíhá i program bezúročných půjček pro podnikatele a malé podniky. Také dochází k prodloužení lhůt pro podání různých daňových přiznání. Stát nabízí též lidem, kteří se ocitli ve finanční nouzi, jednorázovou dávku okamžité hmotné pomoci.