Inflace na vzestupu, držte si klobouky!

15. června 2021
Karolina Kučerová

Společně s rozvolněním proti-pandemických opatření přichází nepříjemná překvapení v podobě všudypřítomného zdražování. Toho jsme v přímém přenosu svědky při posezení na zahrádce oblíbené restaurace, návštěvě kadeřníka či čerpací stanice, kde ceny v posledních měsících poskočily zpravidla o více než desetinu.

Klíčovou roli v současném inflačním příběhu hraje politika centrálních bank, které na příchod pandemie reagovaly rozvolněním měnových stavidel. Prostřednictvím nulových sazeb a programů kvantitativního uvolňování tak doslova zaplavily ekonomiku levnými penězi, což je patrné i na statistikách měnového vývoje, když například objem dolarové peněžní zásoby (M2) rostl v uplynulých měsících přibližně 25% meziročním tempem.

To je z historického pohledu naprosto bezprecedentní vývoj. Ruku v ruce s centrálními bankami za záchrannou brzdu tahají i vlády vyspělých zemí, které přispěchaly na pomoc s obrovskými podpůrnými balíky v objemu řádově nižších desítek procent HDP. To je v historickém kontextu rovněž nevídaný stimul.

Vysoké poptávce nestíhající nabídka

Díky těmto opatřením se podařilo vyhnout déletrvající recesi, nezaměstnanost výrazněji nevzrostla a domácnosti naopak dokázaly nashromáždit značné úspory. Ty se v Česku vyšplhaly na nejvyšší úroveň v historii, k čemuž dopomohlo i zrušení superhrubé mzdy. Úspory nicméně nabobtnaly zejména důsledkem odkládané spotřeby, když během nekonečných lockdownů zkrátka nebylo za co utrácet. S nynějším rozvolněním však přichází nákupní horečka.

Spotřebnímu apetitu nicméně zdaleka neodpovídá nabídka zboží a služeb, která je stále ochromena pandemickým šokem. Produkce průmyslových firem v Asii dlouhé měsíce stála a celá řada společností se připravovala na výrazný ekonomický útlum. Ten však nenastal a důsledky výpadku produkce se tak projevují naplno. Raketově vzhůru letí ceny komodit, od ropy přes elektřinu, průmyslové kovy až po zemědělské produkty.

Kromě růstu cen se firmy potýkají s výpadky dodávek vstupů do výroby. Své by o tom mohly vyprávět automobilky, když výroba některých modelů zůstává ochromena vlivem chybějících čipů. Místo nekonečného čekání na nový vůz tak mnozí sahají k ojetinám, jejichž ceny rovněž znatelně rostou. To vše vytváří silný inflační koktejl.

Inflace se probouzí

Všudypřítomné zdražování ostatně potvrzují i oficiální statistiky, podle nichž v dubnu spotřebitelské ceny v ČR meziročně vzrostly o 3,1 %, přičemž okolo 3% úrovně by se inflace měla podle prognózy ČNB držet i v následujících 12měsících. Rychlým růstem cen přitom není sužováno jen Česko, ale i většina ostatních zemí. Například v sousedním Polsku meziroční inflace vystřelila znatelně nad 4% úroveň, podobného vývoje jsme svědky i ve Spojených státech, kde spotřebitelské ceny rostou nejrychleji od roku 2008. V Maďarsku se dokonce zdražuje více než 5% tempem.  

Levným čínským importům odzvonilo

Celá řada zboží a služeb však zdražuje podstatně výrazněji, o cenách nemovitostí ani nemluvě. Nově vytvořené peníze se totiž v prvé řadě projevují v cenách aktiv, přičemž následně přes zdražující komodity probublávají i do spotřebitelských cen. K tomuto trendu bude přispívat i současný ústup od globalizace, třenice na poli mezinárodního obchodu a postupné bohatnutí rozvíjejících se regionů, odkud jsme v posledních dekádách importovali nízkou inflaci skrz tamní levnou pracovní sílu.

Tato doba však pomalu končí společně s tím, jak Čína, Indie a další rozvojové země postupně bohatnou. Rovněž nárůst efektivity výroby, který historicky vedl k poklesu produkčních nákladů, bude v příštích letech čím dál pomalejší. A to i kvůli příklonu k zelené ekonomice, jejíž odvrácenou stranou je tlak na zdražování vyráběného zboží.

Konzervativní investice inflaci neporazí

Musíme se tak připravit na období, kdy se bude inflace v ČR pohybovat znatelně nad 2% cílem centrální banky. O tom, že by ceny měly růst nadprůměrným tempem, se hovoří i v zámoří, když inflační očekávání v USA dosahují nejvyšších úrovní od roku 2011. Úroky na bankovních účtech se však zarputile drží blízko nuly, tímto způsobem uložené peníze tak znatelně klesají na hodnotě. Vždyť při současném přibližně 3% inflačním tempu ztratí prostředky odložené na běžném účtu za deset let více než čtvrtinu kupní síly!

Historicky ověřenou cestou, jak můžete ochránit svůj majetek před erozí kupní síly, je investovat. Dnešní doba přináší celou řadu příležitostí ke zhodnocení úspor. Jedno je však jisté, nechávat peníze dlouhodobě ležet ladem se vyplácet nebude.

Autor: Josef Navrátil