Investoři sklízejí slušnou úrodu, budou ziskové žně pokračovat?

23. září 2021
Karolina Kučerová

Od pandemického propadu na jaře loňského roku to vypadá, že by akcie mohly jít už jen směrem vzhůru. Trefou do černého byla i valná většina ostatních investic, od nemovitostí přes firemní dluhopisy až po nejrůznější alternativy. Které faktory prozatím přispívají k velmi dobré úrodě na trzích a jaký vývoj je možné očekávat v budoucnu?

Rok 2020 byl vskutku bezprecedentní. Tímto slovem bychom mohli označit nejen rychlost propadu, ale i následného zotavení ekonomiky, potažmo finančních trhů. Bezprecedentní byla i reakce centrálních bank a vlád. Byli jsme svědky tvorby enormního objemu peněžní zásoby a vysokého zadlužování, díky čemuž se ekonomika nečekaně rychle probrala z pandemického šoku. Vedlejším účinkem pumpování nově vytvořených peněz do ekonomiky byl i silný nárůst na akciových trzích, vždyť od loňského březnového minima zámořský index S&P 500 posílil na dvojnásobek.

Střízlivější pohled na výkonnost vyspělých akciových trhů ukazuje, že od začátku roku 2020 index MSCI World, zahrnující ze dvou třetin Spojené státy, připsal v dolarovém vyjádření přibližně 35 %. Velmi slušný výsledek vzhledem k tomu, že si svět prošel nejhorší pandemií za posledních sto let. Evropské akcie na tom byly ve stejném období o něco hůře, přesto vygenerovaly 17% výnos. Silně rostly i komodity, například zlato poskočilo o 16 %. Trefou do černého byl pak bitcoin, který vzrostl o 500 %, ethereum pak vystřelilo dokonce na více než 20násobek.

Trhy zaplavené levnými penězi

Důvodů, proč se investoři velmi rychle přepnuli z panického do euforického módu, je hned několik. Tím stěžejním jsou kroky centrálních bank, především Fedu a ECB. Ty prostřednictvím programů kvantitativního uvolňování zaplavily trhy likviditou, čímž uměle stlačily dluhopisové výnosy na velmi nízké úrovně. Výnos desetiletého německého státního dluhopisu na úrovni -0,3 % ročně jasně hovoří o tom, že trh je odtržen od reality.

Od výnosů státních dluhopisů se pak odvíjejí oceňovací modely prakticky všech ostatních aktiv jako jsou akcie, nemovitosti či firemní dluhopisy. Nízké sazby ženou ceny investičních nástrojů výše a jsou podporou i pro zlato, kryptoměny či umělecké předměty. Alternativa v podobě bezpečného zaparkování hotovosti na spořícím účtu či peněžním trhu totiž nenese prakticky nic.

Rizikový apetit roste

Toto prostředí motivuje investory podstupovat stále vyšší riziko pro získání požadovaného výnosu. A tak ti, kteří se dříve spokojili s bezrizikovými investicemi do státních dluhopisů, se dnes přesouvají na trh korporátních emisí. Investoři cílící na alespoň trochu zajímavý reálný výnos se pak musejí v rámci konvenčních aktiv orientovat především na nemovitosti či akcie.

Čím dál více investorů současně pociťuje nutnost chránit svůj majetek proti inflaci, zejména v kontextu rychlého zdražování nejen v Česku, ale i v celém západním světě. To je však vzhledem k prostředí nízkých úrokových sazeb stále těžší. Lidé se tak uchylují k nákupům investičních aktiv, čímž opět ženou jejich ceny vzhůru. S tím souvisí i rostoucí výskyt kryptoměn v portfoliích investorů, kteří v nich hledají určitou protiváhu vůči klasickým fiat měnám, jejichž kredibilita v poslední době klesá.

Spekulativní tendence

Bohužel jsme současně svědky nárůstu tendencí investorů vrhat se po hlavě do velmi rizikových záležitostí. Zájem podstupovat burzovní spekulace výrazně vzrostl právě v době pandemie, kdy trhy procházely velkými výkyvy a lidé měli vzhledem k všudypřítomným lockdownům jen omezené možnosti rozptýlení. A tak si začali hrát na burze, příklon k nezdravému riskování přitom trvá doposud. Stačí vzpomenout vývoj spekulativních akcií jako Tesla, GameStop, AMC nebo dnes silně mediálně propíranou kauzu O. Janaty a jeho „fondu“ Growing Way.

Jak přistoupit k investicím v dnešním prostředí?

Drobní investoři namlsaní pohádkovými zisky považují vývoj posledních kvartálů za standard. Do budoucna by však rozhodně měli krotit optimismus, výnosy většiny tradičních aktiv se budou v příštích letech pravděpodobně nacházet lehce pod dlouhodobými průměry. Zejména pokud se zaměříme na reálné výnosy, které bude srážet vysoká inflace v kombinaci s výhledem utahování měnových politik centrálních bank.

Trhy jsou zároveň již velmi dobře naceněny, ať už jde o dluhopisy, nemovitosti, akcie, kryptoměny či většinu ostatních aktiv. Vyšší valuace však mají do určité míry opodstatnění. Kromě zmíněného prostředí nízkých sazeb se ekonomika zotavuje až nečekaně rychle. Zisky firem překonávají odhady a rostou znatelně nad před-pandemickou úroveň. Nízká nezaměstnanost společně s obrovskými úsporami domácností tak vytváří ideální koktejl pro ekonomický růst v příštích letech.

Zejména poté, co dojde k normalizaci dodávek nedostatkového zboží. Pomyslné vidle do toho mohou hodit další vlny pandemie či dlouhotrvající velmi vysoká inflace, na kterou by centrální banky musely reagovat nečekaně rychlým utahováním měnových kohoutů. Nikdo však nemá křišťálovou kouli.

Více než snaze o časování trhu by se investoři měli věnovat zamyšlení, zda jsou na správné cestě pro naplnění svých cílů. K tomu jim dopomůže nejen chytře sestavené portfolio, ale i mysl nastavená na dlouhodobý výsledek. Je nutné se připravit na to, že v budoucnu přijdou lepší i horší roky, vždyť určitá kolísavost je pro finanční trhy přirozená stejně jako střídání dne a noci. To by však nemělo být argumentem, proč sedět stranou a pozorovat, jak inflace postupně snižuje kupní sílu našich úspor.

Autor: Josef Navrátil