Investování v časech tržních turbulencí

Uplynulé týdny se na finančních trzích nesou v duchu výrazné nejistoty. Hlavním katalyzátorem strachu mezi investory jsou kroky Donalda Trumpa, jehož celní opatření mohou způsobit globální ochlazení ekonomického růstu a vzestup inflačních tlaků. Odhadnout přesné dopady ze dne na den měnící se politiky je prakticky nemožné. Není tak divu, že akciové trhy zažívají divokou jízdu po horské dráze. Jak se v takových chvílích zachovat a čemu se naopak snažit vyhnout?
Po uplynulých dvou poklidných letech, kdy se většině aktiv dařilo generovat solidní zisky, zažívají investoři vystřízlivění. Poklidný růst vystřídala tržní korekce v návaznosti na pro většinu ekonomů nepochopitelnou celní politiku Donalda Trumpa. Investoři jsou nepříjemně překvapeni nejen razancí samotných cel na import zboží do USA, ale i zjevně nelogickým způsobem jejich výpočtu. Nezvyklá je rovněž agresivita Spojených států vůči dosavadním obchodním partnerům, což může na delší dobu zpřetrhat vazby v rámci globálního obchodu.
Dění tak lze bez skrupulí označit za obchodní válku. Nicméně situace je velmi nejistá vzhledem k nepředvídatelnosti kroků Trumpovy administrativy. Prezident USA totiž mění své postoje prakticky každým dnem. A nejistota je prostředí, které ekonomickým subjektům vůbec nesvědčí, ať už jde o investory, firmy či domácnosti. Podstatné je, že obchodní války budou mít negativní vliv na ekonomiku, když pravděpodobnost příchodu recese či alespoň výrazného zpomalení ekonomického růstu v rámci USA znatelně vzrostla.
Unáhlenost není vhodná investiční strategie
Vzhledem k tomu akciové trhy zažívají nejvýraznější kolísavost od pandemického roku 2020. Přesto by investoři měli zachovat klid a vyhnout se zkratkovitým rozhodnutím. Volatilita je přirozenou vlastností finančních trhů, o akciových burzách to platí dvojnásob. Vždyť od roku 1980 jsme byli na populárním akciovém indexu S&P 500 svědky průměrné roční korekce o bezmála 14 %. A propad o 10 a více procent se zpravidla odehrává každé 1-2 roky.
Právě za podstoupení rizik jsou však investoři do majetkových cenných papírů odměněni potenciálem nadstandardního zhodnocení oproti bezpečnějším aktivům. Panický výběr prostředků z akciových investic proto v současné době rozhodně nepatří mezi optimální rozhodnutí. Alespoň pro investory s vhodně zvolenou strategií a dlouhodobým horizontem. Měli bychom si uvědomit, že pokud jsou prostředky investovány pro naplnění cílů ležících ve vzdálené budoucnosti, není současný vývoj úplně zásadní.
Důležitá je hodnota investice na konci stanoveného horizontu. Vyplatí se tak držet osvědčené strategie, která říká, že „time in the market beats timing the market“, tedy čas strávený v trhu poráží časování trhu. Snažit se trefit dno či realizovat prodej s cílem pozdějšího nákupu za nižší cenu je velmi náročná disciplína, ve které nejsou úspěšní ani ostřílení burziáni. Pro dlouhodobého investora je tak z pohledu maximalizace očekávaného výnosu zkrátka lepší zavřít oči a držet cenné papíry bez ohledu na krátkodobý vývoj.
Jak využít tržních propadů ve svůj prospěch?
Míra nejistoty je v těchto dnech extrémně vysoká. Pokud by nedošlo k dohodě na výrazné snížení či úplné zrušení cel v dohledné budoucnosti mezi USA a hlavními obchodními partnery, mají akciové trhy rozhodně prostor k dalšímu poklesu. Vzhledem k nejistotám rozhodně nelze říci, že by akcie byly dnes levné. Případné ekonomické ochlazení totiž má potenciál znatelně zhoršit hospodářské výsledky burzovně obchodovaných společností.
Na druhou stranu investoři s dlouhodobým horizontem mohou současných poklesů využít k dodatečným nákupům a doplnění portfolií o riziková aktiva. Akcie jsou bezesporu relativně levnější než na počátku letošního roku. Nabízí se tak navýšit pravidelné úložky či provést jednorázové vklady. To však za předpokladu, že tento krok odpovídá cílům a potřebám daného investora.
Je však potřeba mít na paměti, že korekce může pokračovat a nemusí dojít k rychlému obratu, jako tomu bylo v případě pandemického propadu z roku 2020. Současná situace je do značné míry odlišná, například protože centrální banky zřejmě nebudou ochotny přispěchat na pomoc s výraznými měnovými stimuly vzhledem k tomu, že obchodní bariéry jsou alespoň z krátkodobého horizontu proinflační.
Role investičního poradenství v nejisté době
Právě v těchto dynamických časech se může nejvíce projevit přidaná hodnota finančního poradenství. Dobrý poradce není od toho, aby předvídal příští pohyb trhu či zajistil klientovi maximální možný výnos bez ohledu na rizika. Měl by zejména udržet klienta na jeho cestě ke stanovenému cíli. Právě nyní tak nastává ideální čas na to připomenout investiční strategii, zhodnotit míru rizika v portfoliu a ujistit se, že investor směřuje k naplnění svých potřeb.
Ačkoliv hodnota portfolií v posledních týdnech poklesla, je nutno si uvědomit, že finanční trhy se vždy dokázaly s krizemi vypořádat a dosáhnout nových maxim. Ať už se jednalo o recese, válečné konflikty, geopolitické třenice či inflační šoky. Pokud bude fungovat kapitalismus, pak bude fungovat i investování. Trhy sice mohou být kratší či delší dobu rozkolísané, ale na dlouhém horizontu budou odrážet tvorbu hodnot, rostoucí zisky firem a pokračující lidský pokrok.