Investovat s poradcem nebo se vydat do světa financí na vlastní pěst?

20. září 2022
Karolina Kučerová

Díky moderním technologiím a nejrůznějším investičním aplikacím může spousta lidí nabýt dojmu, že správa majetku je triviální záležitost, kterou s minimálním úsilím zvládnou sami. Jsou však skutečně poradci z masa a kostí přežitek nebo důležitost jejich práce v prostředí všudypřítomného informačního šumu naopak roste?

V posledních letech jsme svědky demokratizace investování, kdy se svět burzovních trhů díky online brokerům a fintechovým společnostem otevírá širokým masám. Dnes tak již není problém na pár kliků skrz mobilní telefon obchodovat akcie, komodity, finanční deriváty či kryptoměny. To vše s nízkými náklady a z pohodlí vlastního gauče.

Investování není raketová věda, ale…

Jednoduchost samotného procesu nicméně typického drobného investora odvádí od základních otázek, nad kterými by se měl primárně zamyslet. Místo otázky, zda koupit akcie Tesly nebo Netflixu, by si totiž měl odpovědět na to, proč vlastně investuje, jaké jsou jeho cíle, horizont a ochota nést riziko. Většině uživatelů moderních aplikací chybí jakákoliv koncepce a strategie, rozhodují se čistě emočně, bez racionálních úvah, znalostí a kontextu aktuální situace. Vždy je totiž jednodušší dát na internetovou radu zábavného influencera než dlouhé hodiny pročítat výroční zprávy firem a skutečně analyzovat investiční příležitosti.

Jistě, investování není žádná raketová věda. Stejně jako není raketová věda postavit dům, vyrobit dobré víno či opravit motor porouchaného auta. Přesto většina z nás tyto činnosti deleguje na specialisty. Právě díky tomu je naše společnost tak bohatá. Každý se zaměřuje na to, v čem má skutečnou konkurenční výhodu a co dokáže doručit lépe, rychleji a efektivněji než ostatní. Navzdory tomu si stále řada lidí myslí, že po přečtení první kapitoly učebnice financí a poslechu několika podcastů se z nich mávnutím kouzelného proutku stanou investiční odborníci.

Úloha investičního poradce

Stejně jako fitness kouč dohlíží na jídelníček a tréninkový plán, investiční specialista dbá na správu majetku svého klienta. Celý proces začíná zhodnocením situace a stanovením cílů, od čehož se následně odvíjí optimální portfolio vhodné k jejich naplnění. Hlavní úlohou poradce přitom není za každou cenu maximalizovat výnos, ale spíše investora správně nasměrovat a následně provést cestou k vytouženému cíli. Tím největším nepřítelem investora je totiž on sám a jeho emoce, které dokáží na cucky roztrhat sebelepší finanční plán.

Neopakujte chyby ostatních

Většina lidí má v neznámých či stresových situacích tendenci dělat unáhlená rozhodnutí. Drahým chybám se přitom často jde jednoduše vyvarovat krátkou konzultací se specialistou, který se osobně či se svými klienty v obdobné situaci nacházel již mnohokrát. Nespočet drobných investorů se zcela zbytečně spálilo spekulativním obchodováním akcií, CFD instrumentů, nákupem prašivých firemních dluhopisů či investicemi do pochybných fondových struktur.

K tomu se přidávají snahy drobných investorů časovat trh, které mnohdy začínají euforickým nákupem poblíž akciových maxim a končí panickým výprodejem při prvním větším poklesu. Každá taková chyba, kterou by investiční profesionál dokázal eliminovat během několika desítek minut, přitom může ve finále stát obrovské peníze. Ani nemluvě o narušené psychické pohodě či dokonce rodinných vztazích, které jsou, ať už chceme či ne, s otázkou financí spojeny.

Jednou z výhod spolupráce s poradcem je i časová úspora. Asi málokdo má kapacitu při svém každodenním pracovním vytížení sledovat dění na finančních trzích, průběžně upravovat portfolio či daňově optimalizovat investiční proces. Je potřeba si uvědomit, že poradce není chytřejší než vy, jen má zkrátka čas na věci, na které vy už prostor nemáte.

Vydlážděte cestu ke svému finančnímu cíli

Abyste mohli dnes jíst ovoce, musel někdo před řadou let zasadit strom. A investiční specialista je právě ten člověk, který dohlédne nejen na správný způsob zainvestování prostředků, ale i průběžnou péči o portfolio tak, abyste v budoucnu sklidili bohatou úrodu. Samozřejmě je možné se vydat na tuto cestu i po vlastní ose, ale pokud nechcete správě svých financí věnovat desítky hodin měsíčně, svěřte se do rukou profesionálů. Ve finále totiž spolupráce s odborníkem dokáže ušetřit nejen čas a kupu starostí, ale i peníze.

Autor: Josef Navrátil