Jak investovat v prostředí vysoké inflace?

19. listopadu 2021
Karolina Kučerová

Inflace je v posledních měsících jedním z hlavních mediálních témat, a není se čemu divit. Vždyť nárůst cenové hladiny je jednoznačně patrný pouhým okem. Vyvstává tak otázka, jakým způsobem chránit náš majetek před znehodnocením současnou inflační lavinou.

Není tajemstvím, že Češi jsou při správě svých financí velmi konzervativní. Konkrétně je v hotovosti a na bankovních účtech uložena více než polovina úspor tuzemských domácností. Průměrný Evropan má přitom tímto způsobem umístěnou jen necelou třetinu svého finančního majetku. Při pohledu na současnou výši inflace a úroků na depozitních produktech je přitom jasné, že tudy cesta nepovede.

Optimální struktura portfolia se odvíjí zejména od investičního horizontu a ochoty nést riziko. Naprosto odlišné řešení by měl zvolit člověk hledající dočasné parkoviště prostředků určených na blížící se rekonstrukci střechy oproti situaci, kdy dochází k dlouhodobému investování za účelem budování majetku na penzi.

Dluhopisy

Vzhledem k stále nízkým úrokovým sazbám se dluhopisoví investoři musí smířit s tím, že inflaci přinejmenším v dohledné době neporazí. Při skladbě portfolia však rozhodně neplatí, že každá investovaná koruna musí ve všech okamžicích generovat nad-inflační zhodnocení. Dluhopisy tak do portfolií bezpochyby patří, zejména pro konzervativní investory či pro krátkodobé a střednědobé uložení prostředků.

V případě dluhopisů však platí staré české přísloví „dvakrát měř, jednou řež“. Český trh je totiž doslova zaplevelený celou řadou firemních dluhopisů, kde nabízený kupónový výnos zdaleka neodpovídá podstupovanému riziku. Pro většinu menších a středně velkých investorů tak racionální východisko představují dluhopisové fondy, kde se o výběr cenných papírů postarají zkušení portfolio manažeři.

Nemovitosti

V době vyšší inflace se do popředí zájmu dostávají reálná aktiva. To ostatně dokládá vývoj na realitním trhu, který vzali investoři doslova útokem. Ceny bytů, domů, ale i pozemků totiž mají tendenci růst společně s inflací. Kromě toho přinášejí nemovitosti dodatečný příjem v podobě nájemních výnosů. Do portfolií investorů tak bezpochyby patří.

Vzhledem k současným cenám a zdražujícímu se financování je však čím dál těžší sestavit diverzifikované nemovitostní portfolio na vlastní pěst. Není se tak čemu divit, že výrazně roste zájem o nemovitostní fondy, díky kterým je možno investovat nejen s podstatně nižším kapitálem, ale i bez každodenních starostí se správou vlastněných realit.

Akcie

Obecně platí, že akcie mají dlouhodobě schopnost porážet inflaci a přinášet zajímavé reálné výnosy. Firmy totiž zpravidla disponují dostatečnou silou přenášet zvýšené náklady do cen pro své zákazníky, což se následně propisuje i do nárůstu zisků. Akcie by tak měly být společně s nemovitostmi základním stavebním kamenem portfolií dlouhodobých investorů.

Nutno se však smířit s určitou kolísavostí hodnoty, která je pro kapitálové trhy typická. Základem úspěchu je tak dlouhý horizont, případně pravidelné investování. Vzhledem k trvajícímu prostředí nízkých úrokových sazeb a přebytku likvidity na trzích nicméně platí, že v rámci klasických tříd aktiv příliš alternativ pro investory orientované na dosažení atraktivních výnosů zkrátka neexistuje.

Alternativní investice

V době nízkých výnosů dluhopisových investic a poměrně vysokých cenových úrovní na nemovitostech či akciových trzích se stále častějším bodem zájmu stávají nejrůznější alternativy. Ať už jde o zlato, kryptoměny, umělecké předměty nebo třeba takové rarity jako jsou automobiloví veteráni. Částečné zaměření tímto směrem dává v dnešní době větší smysl než dříve, nicméně investoři by rozhodně neměli házet šipky na terč se zavázanýma očima.

Zatímco nakoupit zlatý slitek zvládne prakticky každý, správně ocenit obraz nebo zajistit vhodné skladování investičních vín je již úkol hodný experta na dané odvětví. Pokud však jste například vášnivými sběrateli antických mincí, dává smysl v dnešní době vyčlenit pro svůj koníček větší část volných prostředků než dříve a spojit tak příjemné s užitečným.

Investování je běh na dlouhou trať

Inflace je úhlavním nepřítelem střadatelů, proti kterému se pouhým ukládáním prostředků na bankovní účet neubrání. Při držbě majetku v hotovosti totiž pravděpodobnost znatelné ztráty kupní síly vlivem inflace hraničí s jistotou. Zdá se, že jediným rozumným východiskem je volné prostředky investovat. To dává při dodržení odpovídajícího horizontu a správné diverzifikaci statisticky velmi vysokou šanci na úspěch. Dlouhodobě totiž patřily nemovitosti společně s akciemi mezi nejvýnosnější třídy aktiv a není důvod, proč by tomu tak nemělo být i v budoucnosti.

Autor: Josef Navrátil