Jak velká by měla být vaše finanční rezerva

10. ledna 2020
Vojtěch Hebnar

S tou situací se jistě již někdy setkal každý z nás – právě v tu nejméně vhodnou dobu se objevil nečekaný výdaj, na který jste zrovna nebyli připraveni a „užili“ jste si kvůli němu nejednu pernou chvilku. Zadřený motor auta před dovolenou, pokažená pračka či lednička nebo rozbitá televize před vánočními svátky. Náklady na opravy nebo pořízení náhrady v řádu desítek tisíc korun je nutné hradit neprodleně. Kde na ně ale najednou vzít a zároveň se pokaždé nezadlužit skrze spotřebitelský či jiný úvěr?

Jistota k nezaplacení

Bohužel je smutným faktem, že nečekaný výdaj vyšší než 10 tis. Kč v Česku způsobí výrazné finanční problémy více než 40 % domácností. To může být způsobeno nízkými výdělky, stejně tak ale i nevhodnými návyky v oblasti hospodaření s vlastními penězi.

Ideální výše snadno dostupné rezervy by měla činit 3 – 6násobek měsíčních nákladů na provoz domácnosti. Takto široký rozptyl je udáván kvůli individuálnímu vnímání pojmu jistota, kdy si pod ním představí každý něco jiného. Někomu stačí, že bude mít třeba v případě ztráty zaměstnání prostor až tři měsíce pro hledání nové práce, jiný se zase upne na fixní částku, třeba ve výši 100 tis. Kč. Finální výše rezervy by každopádně měla odrážet majetkovou situaci rodiny, a především výši závazků v podobě splátek hypoték a dalších úvěrů, pojistek, úhrad za energie či nákladů na dopravu a vůbec chod domácnosti, které je nutné hradit pravidelně bez ohledu na další okolnosti.

Podstoupit rozhodování, zda zaplatit dětem plánovaný letní kurz nebo opravu rozbitého domácího spotřebiče, by určitě nechtěl nikdo.

Jde to i bezbolestně

Zároveň však budování takovéto rezervy automaticky neznamená, že si třeba rok nebudete moct nic krom nutných výdajů dopřát. Pokud si budete schopni měsíčně odkládat 10 % čistých příjmů, během 3 let máte „bokem“ odložený požadovaný trojnásobek. Situaci samozřejmě výrazně zjednoduší mimořádné příjmy třeba v podobě odměn. 
Dále je doporučováno rezervu držet mimo klasický účet, aby „povalující“ se desetitisíce nesváděly k utracení za novější mobil či exotičtější dovolenou. Zároveň to ale neznamená, že se na tyto peníze nesmí nikdy šáhnout. Naopak, mohou dobře posloužit třeba jako zdroj prostředků pro investici při poklesech na finančních trzích nebo při možnosti realizovat jedinečnou koupi. V takových případech je ale nutné nezapomínat na to, že použité prostředky se musí zase doplnit zpět.

Díky dostatečné finanční rezervě se vám může lépe „usínat“ a zároveň její vytvoření není nutně spojeno s měsíci odříkání. Pocit jistoty spojený s její existencí, jak zní motto reklamy na jednoho poskytovatele finančních služeb, je totiž k nezaplacení.