Marek Peniška: Víme, že každý z nás má mimořádnou energii, díky které lze dělat věci lépe a bourat tak stereotypy a zkostnatělé systémy světa financí.

10. června 2021
Karolina Kučerová

O vzájemné spolupráci s eDO Finance, společných hodnotách a ambicích se dočtete v našem nejnovějším rozhovoru s Markem Peniškou, obchodním ředitelem YD Finance.

Marku, vím, že se ve financích pohybujete už velmi dlouho. Můžete se nám přesto na úvod více představit?

Jsem člověk, který si studijně prošel spíše humanitně zaměřenými obory. Přesto nebo možná právě proto mě před 13 lety vítr zavál do oboru finančního poradenství. Zcela pragmaticky jsem tehdy začal uvažovat, kde jinde než v neziskovém nebo státním sektoru si můžu vydělávat na své sny a cíle.

Prošel jsem si obchodem tak, jak se podle mého má. Začal jsem jako finanční poradce s manažerskými ambicemi. Poté jsem řídil menší a posléze větší tým lidí. To už bylo v interní službě jedné velké zahraniční pojišťovny a nakonec jsem z pojišťovnictví odešel z pozice deputy head of internal sales. Tehdy jsem byl zodpovědný za stovky lidí v síti.

Dnes pracuji jako obchodní ředitel YD Finance.

YD Finance je poměrně mladá společnost, patřící do skupiny YD Capital. Můžete nám o vaší společnosti říct více?

Ano, YD Finance je poradenskou sítí v rámci skupiny YDC a jsme zaměřeni na komplexní finanční služby pro retailovou i korporátní klientelu. Od úvěrů přes pojištění až po investování a další služby.

„Dáváme penězům smysl” není jen pouhý claim. Jde o skutečnou vizi, se kterou každý den přistupujeme k naší práci. Vše, co děláme, musí mít hlubší smysl pro všechny strany, nejen co se týče hmotných statků. Zaměřujeme se i na celospolečenský přesah. Ten můžete vidět v našich projektech, které budujeme a zvelebujeme.

To jisté platí i ve YD Finance. Nejde nám jenom o čísla a výsledky, ale o spokojenost našich klientů, se kterými dlouhodobě spolupracujeme a máme skvělé vztahy. A to nejsou jen prázdné fráze. Jednoduše chceme, abychom si na konci dne, měsíce nebo roku mohli říct, že to vše mělo smysl.

Jaký je vztah mezi eDO a YDC? 

Možnosti spolupráce mezi eDO a YDC byly nasnadě už před mým příchodem do YDC a vycházely z dlouholetých vztahů v rámci vedení obou společností. Vznik YD Finance pak spolupráci dal jasné kontury a po důkladném průzkumu trhu padla jasná dohoda o spolupráci s eDO.

Z jakého důvodu jste si pro spolupráci vybrali právě eDO? V čem konkrétně vám eDO poskytuje zázemí?

Bylo to dáno jednak silnou osobní vazbou a jasnou partnerskou komunikací, ale také dostatečně kvalitním technickým zázemím pro budování nové obchodní sítě. Věděli jsme, že na řadě věcí se dá ještě pracovat, a to pro nás bylo vlastně i určitou výzvou. Dnes jsme cca po roce na úrovni práce na společných projektech a na rozvoji společného obchodu.

Jaké máte ambice v rámci finanční divize? Kam míříte?

Dnes je nás v rámci YDC cca 200 a z toho přes 80 je YDF síť. Naším cílem je pochopitelně personální růst. Ten se nedá nijak ohraničit, ale řekněme, že na konci tohoto roku by nás měl být ve YD Finance dvojnásobek. Naším hlavním cílem je pak samozřejmě spokojený a perfektně zabezpečený klient. Pracujeme tedy intenzivně na tom, aby od nás dostával komplexní službu založenou na profesionalitě jednotlivců nebo i skupin poradců.

Jaký preferujete obchodní model?

Preferujeme spíše plošší strukturu řízení, ale s možností kariérních příležitostí. Jsme také zastánci celostního přístupu ke klientovi. Neměl by mít důvod řešit své potřeby jinde. To souvisí i s nastavením celé skupiny. Když se dnes setkáme s klientem, umíme mu zabezpečit kompletně finanční potřeby ale i koupi nebo prodej nemovitosti, protože i realitní činnost je součástí YDC. Stejně tak se mohou naši klienti podílet na projektech skupiny YDC. V rámci spolupráce s eDO můžeme s klienty řešit i další služby, které byste standardně ve finančním poradenství nenašli.

Postoje a hodnoty, v dnešní době poměrně důležité téma. Jaké uznává vaše společnost? A shodují se s těmi v eDO?

Společnost YD Capital vznikla na základě hodnot. A právě hodnoty jako transparentní otevřená komunikace, partnerství, lidskost a spolutvůrcovství propojily lidi z různých odvětví do jednoho celku, který teď vystupuje pod názvem YD Capital. Zakládáme si na lidech, a to jak na klientech, tak na našich spolupracovnících uvnitř firmy. Se všemi vedeme dialog a vzájemně si nasloucháme.

Víme, že každý z nás má mimořádnou energii, díky které lze dělat věci lépe a bourat tak stereotypy a zkostnatělé systémy světa financí. To je to, co máme s eDO společné.

Tak mě napadá, zda si s eDO vzájemně nekonkurujete? … Dvě poměrně velké, stabilní skupiny ze stejného prostředí, tak se to docela nabízí. 

Máme sice stejnou cílovou skupinu klientů, ale český trh je pořád tak velký, že se nám vůbec nestává, že bychom se u klientů potkávali. My jsme primárně partnery. Náš úspěch je úspěchem eDO a obráceně, protože nás vždy posune dopředu na společných projektech, ale i ve výsledcích.