Na zahraniční dovolenou nezapomeňte přibalit i cestovní pojištění

01. srpna 2022
Karolina Kučerová

Letní sezóna je v plném proudu a Češi po dvouleté covidové hladovce opět vyráží na zahraniční dovolené. Někteří však stále zapomínají na cestovní pojištění, které dokáže za pouhých několik desítek korun denně ušetřit pořádnou porci starostí.

Cestovní kanceláře hlásí vysokou poptávku Čechů po zahraničních dovolených, když pořídit zájezd do celé řady destinací na poslední chvíli je takřka nemožné. Lidé si logicky chtějí vynahradit chudé covidové období a vyčistit hlavu od starostí všedních dní. Navzdory vysoké inflaci, a ne zrovna optimistickým ekonomickým vyhlídkám, si pořádnou letní dovolenou zkrátka odpustit nechtějí.

Zapomenout na pojištění se může prodražit

Společně s opalovacím krémem či lahví dobrého vína se rozhodně vyplatí nezapomenout ani na kvalitní cestovní pojištění. V rámci Evropy sice platí tzv. modrá kartička (Evropský průkaz zdravotního pojištění EHIC), díky které se nemusíte bát, že vás bez komerčního cestovního pojištění v zahraničí neošetří. Toto základní pojištění však kryje pouze nezbytnou péči ve veřejných zdravotnických zařízeních v rozsahu typickém pro danou zemi. Vaše domácí zdravotní pojišťovna pak na základě žádosti zpětně proplatí pouze náklady odpovídající cenám obdobného výkonu v ČR, což zpravidla nepokryje skutečný výdaj na poskytnutou péči.

Právě proto se vyplatí cestovní pojištění uzavřít. Vždyť léčba banální zlomeniny se může vyšplhat na desítky tisíc korun, úrazy s pobytem v nemocnici jsou poté často spojeny i se statisícovými náklady. Vážné zranění ve švýcarských horách, převoz vrtulníkem do nemocnice a následná péče, pak zpravidla stojí ještě řádově více. Ušetřené stokoruny za pojištění tak mohou ve finále vyjít opravdu velmi draho.

Varianty cestovního pojištění

Prakticky každé cestovní pojištění zahrnuje léčebné výlohy spojené s úrazy při běžných činnostech a rekreačních sportech do výše stanoveného maximálního plnění. Jde například o činnosti jako běhání, plavání či cykloturistika. Navíc máte vždy nárok na asistenční služby, které zajistí pomoc při hledání vhodného zdravotnického zařízení a podobně.

Při provozování rizikovějších sportovních aktivit, jako je například jízda na koni nebo potápění s přístrojem, se budete muset připojistit. To se týká i extrémních sportů jako sjezd na horských kolech či horolezectví. Vždy je tedy nutné si předem ujasnit, kterým aktivitám se plánujete během letních cest věnovat, a podle toho pojistku nastavit.

Myslete na připojištění a covid

K základnímu balíčku cestovního pojištění je možno přikoupit i celou řadu připojištění. Jde například o pojištění odpovědnosti, které se může hodit v situaci, kdy vaše dítě nedopatřením rozbije v obchodě se suvenýry drahou vázu. Při cestách po vlastní ose se rozhodně vyplatí i připojištění asistenčních služeb, které dokáže vytrhnout pomyslný trn z paty (nebo snad raději z pneumatiky) při řešení defektu nebo vybité autobaterie. Mezi další volitelné možnosti patří i úrazové pojištění, pojištění storna cesty nebo ztráty zavazadel.

Specifickou kapitolou posledních let je pandemie covid-19. Prakticky všechny pojišťovny hradí přímé náklady léčby tohoto onemocnění v zemích s nízkým rizikem nákazy, některé varianty pojistek poté zahrnují i proplacení výdajů spojených s karanténou. Toto riziko se rozhodně nevyplatí podceňovat, neboť pravděpodobnost nákazy při cestách pochopitelně roste. S nuceným prodloužením zahraničního pobytu několikačlenné rodiny v důsledku koronaviru poté mohou vzniknout dodatečné náklady na zdravotní péči, hotel a nové letenky v řádu vysokých desítek tisíc korun.

Alkohol nechte raději až na večer

Pojistné podmínky cestovního pojištění nicméně zahrnují i výluky, při kterých se pojištěný finančního plnění nedočká. V praxi jde často o zranění vzniklá pod vlivem alkoholu a omamných látek. Skleničku na kuráž před adrenalinovým sjezdem na horském kole tak raději vynechejte a dejte si ji až k večeři.

Pojišťovna vám rovněž neproplatí léčebnou péči související s chronickým onemocněním nebo úrazem, který nastal před počátkem pojištění. Logicky se tak brání proti klientům, kteří by chtěli pojištění zneužít. Pojišťovny pochopitelně neplní ani v případě úrazů souvisejících s páchanou trestnou činností. Pokud byste se pak chtěli vydat do rizikových oblastí, jako je například Rusko, Bělorusko či Ukrajina, nepojistí vás vůbec.

Sami na to být nemusíte

Přes to všechno není cestovní pojištění žádná raketová věda. Stačí si ujasnit několik základních parametrů, srovnat nabídky pojišťoven a vybrat takovou, která odpovídá nejlépe vašim potřebám. Na sjednání navíc nemusíte být sami. Zkušený finanční specialista vás provede celým procesem a pomůže zvolit optimální řešení. Rozhodně však není na místě orientovat se jen podle ceny, v případě cestovního pojištění totiž platí staré přísloví „laciné, dvakrát placené“.

 

Autor: Josef Navrátil