Rodinné finance pod lupou

12. února 2020
Vojtěch Hebnar

S příchodem nového roku bývá již tradičně spojeno bilancování minulého a plánování budoucího. Nedílnou součástí tohoto hodnocení bývá i stav finanční kondice, jelikož právě ta je častokrát stěžejní podmínkou k tomu, aby se vše odvíjelo dle ideálních představ.

Čísla nelžou

Stěžejní zásadou pro práci s financemi je bezpodmínečná upřímnost. V tomto skvěle poslouží čísla, která se sice dají různě vysvětlovat, ale výsledek je stále stejný. Klíčová je pravidelnost takového vyhodnocování, aby bylo možné vysledovat, jakým směrem se vaše finance ubírají, co na ně má dlouhodobě největší vliv a kde je prostor pro úsporu. Večer si se svým protějškem zkuste zapsat, kdo, kolik, jakým způsobem a za co zaplatil. Vytvořte si i vlastní škatulky, kam budete jednotlivé výdaje řadit (např. jídlo, drogerie, doprava apod.).
Jakmile máte k dispozici čísla alespoň za tři měsíce, můžete se opatrně pustit do jejich vyhodnocení. Domácí statistika by vám měla pomoci docílit toho, že vás už nic nepřekvapí. Pokud byste chtěli seznamování s rodinnými financemi pojmout hravou formou a ideálně zapojit i další členy domácnosti, můžete vyzkoušet hru „Život podle Vás“, která vás postupně provede všemi etapami aktivního života a upozorní na některá rizika a výzvy, jež se před člověka postupem času staví.

Pořádný základ

Zkuste si příjmy rozdělit na pravidelné a nahodilé, výdaje na nezbytné (splátky úvěrů, inkasa za energie, kroužky pro děti) a spotřební (jídlo, drogerie, zážitky). Především u nezbytných výdajů preferujte nastavení úhrady formou trvalých příkazů, jinak se zbytečně vystavujete problémům s prodlením v případě vlastního opomenutí. Jakmile máte přehled o příjmech, výdajích a jejich charakteru, můžete učinit další krok, tedy plánování. 
Ještě než se však pustíte do dlouhodobých investičních akcí, položte si následující otázku – v případě, že by vám na tři měsíce vypadly veškeré příjmy, jste schopni celou situaci finančně ustát? Z hlediska plánování totiž není nic horšího, než když investiční produkt, na kterém si tvoříte základ pro přilepšení v důchodu, musíte po dvou letech rušit, protože se vám najednou sešlo placení za dva dětské tábory a opravu auta. Na tyto mimořádné výdaje byste měli mít nachystanou odpovídající rezervu, a to právě proto, aby nebyly ohroženy vaše dlouhodobé cíle a sny.
Jako její ideální výše se udávají 3 násobky příjmů nebo 6 násobků nutných výdajů vaší domácnosti za měsíc. Pokud nyní nemáte odloženo pro „strýčka Příhodu“ nic, zkuste začít třeba na 10 % vašich příjmů měsíčně. Nemělo by to být pro vás příliš svazující a zároveň budete mít za 2 a půl roku splněno. Pro „nenechavce“ se též doporučuje odkládat si takovouto rezervu na zvláštní účet, např. spořící konto, aby nebyli tolik v pokušení vše ve slabé chvilce utratit.

Cesta ke splnění snu

Jakmile máte namyšleno, čeho a do kdy byste chtěli dosáhnout, je potřeba vše zasadit do rámce vašich finančních možností. Aby finanční produkty a jejich nastavení stále odpovídaly vaší aktuální životní situaci, je nutné smlouvy pravidelně procházet, kontrolovat a případně aktualizovat. V tomto ohledu je neocenitelná dlouhodobá spolupráce s finančním expertem, který by tak měl mít o vás perfektní přehled. Strašáků v podobě podpojištění, neaktualizovaných rizikových pojistek či investování do zbytečně nákladných produktů byste se tak už nemuseli bát. Díky rodinnému finančnímu „lékaři“ můžete ušetřit spoustu času, starostí a především peněz.