Jakub Valeš: Člověk, který chce být úspěšný, musí jít s novými trendy a tvrdě pracovat na sebevzdělávání.

22. června 2021
Karolina Kučerová

Jeho snem bylo stát se Ředitelem obchodní sítě. Dnes jím je, přesto mu největší radost dělá jeho dcera a rodina. O životních hodnotách, podnikání, financích i relaxu jsme si povídali s Jakubem Valešem.

Jakube, prosím představ se nám, ať víme, s kým máme tu čest.

V první řadě jsem šťastný otec nedávno narozené dcery Valerie, mám rád sport, svoji práci a rodinu.

Po profesní stránce se neskutečně posouvám a za to jsem vděčný především svému týmu a zázemí, kterého se nám od eDO dostává. Momentálně zastávám pozici Ředitele obchodní sítě. Zasloužit si tuto pozici stálo mě i můj tým spoustu práce a úsilí, ale také spoustu radosti při cestě za cílem.

V osobním životě jsem fotbalový fanoušek, který se věnuje trénování mužů v nižších krajských soutěžích. Ale samozřejmě se věnuji i dalším sportům.

Jak dlouho se v této branži pohybuješ?

Ve financích se pohybuji již devátým rokem a vždy mě tento obor velice zajímal. I proto jsem se snažil na sobě neustále pracovat a vzdělávat se tak, abych se dostal na úroveň, na které jsem nyní. Ale samozřejmě je potřeba se posouvat dál a neusnout na vavřínech. Velmi se mi líbí progres naší ředitelské skupiny a vím, že jsme ve fázi, kde jsme si dlouhá léta přáli být. Nejzásadnější a pozitivní zvrat v našich kariérách nastal s příchodem do eDO, který se udál v roce 2017.

Vím, že povýšení na ředitele obchodní sítě přišlo minulý rok. Můžeš nám prozradit, jak jsi toho dosáhl? A co tě motivovalo?

Povýšení se naší skupině podařilo v červnu minulého roku, za což jsem upřímně rád. Myslím si, že jako tým odvádíme skvělou klientskou práci, a navíc máme dobré mezilidské vztahy. Povýšení tedy pokorně bereme jako odměnu za naší velkou snahu a píli. Moje pozice je ale nyní velice podobná té předchozí, mým hlavním úkolem je snaha vést skupinu tak, aby byli všichni spokojeni, měli radost z toho, co dělají a byli za to samozřejmě náležitě odměněni.

Drobné změny přesto nastaly. Dnes už nejsem v úzkém kontaktu s klienty a spíše se snažím pracovat s lidmi v týmu. Také aktivně pracuji na náboru nových lidí do naší skupiny.

Motivací mi byl cíl, který jsem si stanovil už na začátku kariéry. Dosáhl jsem toho jen díky tvrdé práci a odhodlání, které mám od začátku svého podnikání. Ale také tím, že mě moje práce neskutečně baví a mám rád lidi, se kterými dnes podnikám.

Změnil se za tu dobu, co jsi ve financích tvůj pohled na obor? V čem vidíš rozdíly?

Musím říct, že můj pohled na obor se změnil opravdu výrazně. Za dobu, co se pohybuji ve financích, se náš obor neuvěřitelně posunul a stále posouvá. Nejen díky neuvěřitelným skokům v informačních technologiích, ale také vysokému standardu ve vzdělávání poradců. Člověk, který chce být úspěšný, musí jít s novými trendy a tvrdě pracovat na sebevzdělávání. Bez toho by člověk prostě neměl šanci.

Také ale pozoruji mnohem větší finanční gramotnost a informovanost ze stran našich klientů. A to je dle mého názoru dobře, protože i to nutí poradce se důkladně vzdělávat.

Nejvýznamnější zpětné vazby jsem zaznamenal u lidí, kteří mě znají dlouho a vědí, jakým způsobem pracuji a proč jsem se rozhodl pro tuto profesi. Na začátku mojí kariéry se mě často ptali, proč jsem se rozhodl tuto práci dělat. Ale dnes tyto otázky pominuly a z těchto známých se postupem času stali moji klienti.

Jaké hodnoty ve svém podnikání uznáváš?

Servis a komplexnost je v mém podnikání jeden z nejdůležitějších faktorů a znaků. Tyto hodnoty mi umožnily to, že máme vysokou poptávku z řad nových klientů. Dělat svojí práci dobře, je ta nejjednodušší cesta k narůstajícímu počtu klientů v portfoliu. A to se snažím učit i moje spolupracovníky.

Na čem máš postavené svoje podnikání?

Jednoduše na lidskosti a spolupráci s kolektivem. Chci spolupracovat s lidmi, kteří mi lidsky sedí. Dále je pro mě velice důležitá upřímnost, a to očekávám i od ostatních. Jsem člověk, který věří v karmu. Takže se řídím jednoduchým pravidlem, „To, co dáváte a jak se chováte, se vám vrátí“.

Ovlivňuje Tě v práci osobní život? Jak?

Obecně si myslím, že naše výsledky v práci vychází z pocitu v našem osobním životě, takže se snažím v první řadě mít osobní život v pořádku. A to teď naštěstí mám.

Co ti pomáhá vypnout a nemyslet na práci? Máš nějaké tipy?

Vypnout od práce mi teď nejvíce pomáhá moje rodina, především dcera, která se stará o to, abych se doma nenudil, to na práci hned zapomenu. 😊 Dále to jsou koníčky, hlavně fotbal, kterému se věnuji od dětství a v posledních letech jsem se po dlouhé době vrátil k rybaření.