Úroky na hypotékách porostou, otálet se sjednáním se nemusí vyplatit
Éra velmi levných hypoték se chýlí ke konci. Alespoň to vyplývá z pohledu na aktuální vývoj úrokových sazeb, které v Česku nabírají znatelně růstovou tendenci. Výhledy přitom hovoří o postupném zdražování financování bydlení i v následujících měsících.
Průměrná nabídková úroková sazba hypoték aktuálně podle dat poskytnutých srovnávačem hypolapka.cz osciluje okolo 2,5 %, ještě před několika měsíci přitom šlo sjednat úvěr na bydlení s úrokem o několik desetin procentního bodu nižším. Může za to nárůst ceny peněz na mezibankovním trhu, přičemž růstu výnosů do splatnosti jsme svědky i na domácích státních dluhopisech. Impulsem k tomuto vývoji je současná politika ČNB.
Centrální bankéře z ulice Na příkopě totiž evidentně straší současná inflace, když oficiální čísla hovoří o meziročním růstu spotřebitelských cen o více než 3 %. Podle prognózy by přitom koncem roku mohlo inflační tempo vyšplhat až k 4 %. Na to ČNB reaguje zvyšováním základní úrokové sazby, ta aktuálně dosahuje 0,75 %. Koncem roku by se však podle predikcí mohla dostat na 1,5 %. To se projevuje nejen na hypotékách, ale například i na firemních úvěrech, jejichž úročení je často přímo navázáno na tržní úrokové sazby.
Reálné úroky stále záporné
I přes rostoucí náklady jsou hypotéky stále velmi dostupné. Pro srovnání se ještě v letech 2008-2010 úvěry na bydlení sjednávaly s úroky znatelně převyšující úroveň 5 %. Situaci je zároveň nutné hodnotit v kontextu současné zvýšené inflace a počítat takzvanou reálnou úrokovou sazbu. Tu zjistíme odečtením inflace od nominální sazby uvedené ve smlouvě.
Za současných podmínek si mohou zájemci stále půjčovat za reálně záporné sazby. Zjednodušeně řečeno tak na úvěru ještě vydělají, protože v budoucnu budou své závazky splácet inflací znehodnocenými penězi. Na hypotéku tak rozhodně není pozdě, o čemž svědčí současný enormní zájem ze strany žadatelů, když objem sjednávaných úvěrů vykazuje v posledních měsících více než 100% nárůst oproti situaci z posledních let.
Banky jsou dnes doslova zavaleny žádostmi, které mnohdy stíhají odbavovat jen se značným zpožděním. Vysoká poptávka Čechů po nákupu nemovitosti souvisí s dlouhodobou oblibou vlastnického bydlení, ke které se přidávají obavy z inflace a snaha uzamknout majetek do něčeho hmatatelného.
Obliba vlastnického bydlení
Češi si totiž v průběhu nekonečných pandemických měsíců uvědomili, že kvalitní bydlení jim dokáže výrazně zvýšit životní komfort a přinést pocit bezpečí. Navzdory skeptickým odhadům tak nedošlo k poklesu cen nemovitostí, naopak růst zejména v regionech ještě zrychlil. Češi zkrátka vlastní bydlení milují, což v kombinaci s levným hypotečním financováním a pomalou výstavbou šroubuje ceny domů a bytů výše. Celá řada domácností zároveň bere vlastní bydlení jako investiční alternativu například vůči akciím.
Navíc ti, kteří o vlastním bydlení prozatím jen uvažovali, nyní dostali silný impuls vstoupit na realitní trh. Strach z pokračujícího zdražování nemovitostí je citelný, k tomu přispívají i rychle rostoucí ceny stavebních materiálů a práce. Motivací jsou i zmíněné rostoucí úrokové sazby hypoték, ty by podle oslovených makléřů spolupracujících se serverem hypolapka.cz koncem roku mohly vyšplhat až k úrovni 3 %. Příležitost získat úvěr za stále nízkou sazbu, kterou si navíc lze uzamknout na dlouhé roky dopředu, je dnes pro celou řadu kupujících velmi lákavá.
Výběr hypotečního partnera nepodceňujte
Pořízení vlastního bydlení s využitím hypotečního úvěru patří pro spoustu lidí mezi nejdůležitější životní rozhodnutí. Výběr správné banky a optimální nastavení smlouvy se tak rozhodně vyplatí nepodceňovat. Pro sjednání hypotéky za co nejlepších podmínek je vhodné vybrat zkušeného zprostředkovatele, který pomůže srovnat nabídky celé řady bankovních domů.
Velmi dobrou představu o aktuálních možnostech můžete získat prostřednictvím srovnávače hypolapka.cz. S jeho využitím během několika minut zjistíte, zda splňujete podmínky pro přidělení požadované výše úvěru. Nejlepší „úlovek“ odpovídající vašim potřebám pak pomůže získat hypoteční specialista. Ten vás provede celým procesem, od žádosti o hypotéku přes cenový odhad konkrétní nemovitosti až po zápis do katastru. Pořízení vlastního bydlení tak může být jednodušší, než si myslíte.
Otálet se nemusí vyplatit ani těm, kterým se blíží konec fixace již čerpaného hypotečního úvěru či klientům se staršími méně výhodnými smlouvami. Vzhledem k současnému vývoji je vhodné začít o podmínkách financování na následující období jednat co nejdříve. Vždyť přibližně třetinu všech sjednaných hypoték dnes tvoří právě refinancování dříve poskytnutých úvěrů. S Hypolapkou tak můžete ušetřit nejen čas, ale i peníze. Ostatně vyzkoušejte ji sami, nezávazně a zcela zdarma.
Autor: Josef Navrátil
Foto: iStock