Vojtěch Šolc: Dnešní trh je úplně jiný, než když jsem začínal. Změnil se k lepšímu a profesionalizace oboru je znát na každém kroku.

30. března 2021
Karolina Kučerová

Na finančním trhu se poprvé objevil před devíti lety. Jeho snem bylo zastávat pozici ředitele obchodního týmu, to se mu minulý rok podařilo. Před sebou má ale další výzvy, které si chce splnit. O nových cílech, nelehké minulosti i současné situaci na finančně-poradenském trhu se dočtete v rozhovoru s Vojtěchem Šolcem.

Vojto, dostala se ke mně milá zpráva, že jsi byl v eDO před časem povýšen. Jaký z toho máš pocit?

Pocity byly různé, už je to skoro rok. Hlavně převládal pocit radosti, že se celému týmu cesta na tuto pozici povedla. Byl to jeden z mých hlavních cílů od začátku kariéry ve financích.

Jakou pozici tedy teď zastáváš?

Aktuálně zastávám pozici ředitele obchodního týmu. Náplní mojí práce je především vyhledávání a zaškolování nových finančních specialistů na náš specifický obchodní model. Naši skupinu tvoří přes dvacet převážně hypotečních specialistů v několika pobočkách. Hypotéky a financování bydlení jsou pilíře našeho portfolia, které s klienty sjednáváme.

Díky nástrojům na získávání nových klientů a nových obchodních případů, kterými disponujeme, máme aktuálně tolik práce, že nestíháme a stále hledáme nové tváře, které nám pomůžou obchody kvalitně odbavit.

Máš další velké cíle? Kam bys to chtěl v životě dotáhnout, nejen po profesní stránce, ale i té osobní?

Plánování cílů a realizace projektů jsou pro mě v životě důležité. Na tento rok mám několik hlavních cílů. A to rozšířit tým, aby nás bylo do konce roku třicet specialistů, jak se říká na ,,fulltime”.

Povýšit mé nejbližší manažery na vyšší pozice, zprostředkovat 1,2miliardy v hypotečních úvěrech a tím splnit podmínky mého dalšího povýšení. Na jaře se stěhujeme do nových moderních kanceláří, spouštíme náborovou kampaň atd. A přesně to mě na podnikání ve financích baví, můžete svoje nápady a myšlenky velmi rychle a svobodně realizovat.

Po soukromé stránce je aktuálně ve výstavbě jeden z mých velkých snů. Roubenka a stodola v přírodě na samotě v srdci českého ráje, kam budu jezdit relaxovat a zároveň areál pronajímat na svatby a firemní teambuildingy. V létě 2022 se tam plánuje první svatba, uvidíme, zda bude moje. 

Během následujících let bych si přál založit rodinu. Ve volném čase rád cestuji a zdokonaluji se ve vaření a tenisu.

Jaký máš názor na dnešní poradenský trh?

Dnešní trh je úplně jiný než v roce 2012, kdy jsem začínal. Změnil se k lepšímu a profesionalizace oboru je znát na každém kroku. Klient je u nás vždy na prvním místě a kvalita služby je stále lepší, ale i prostředí a podmínky pro start podnikání ve financích vnímám dnes jako ideální. Nemáme dnes problém sehnat pro začínajícího poradce klienty a tak v oboru začínají úspěšně podnikat lidé, kteří už jsou unavení z zkostnatělého prostředí ,,korporátu”. Mění ho za svobodné podnikatelské prostředí u nás, kde klientský kmen je majetkem poradce. Svůj čas, výdělek a dovolenou si plánuje z 90% sám a má aktivní podporu systému zaškolení a vzdělávání. Brzy se tak může adaptovat na náš celkem jednoduše kopírovatelný obchodní model.

Je to myšleno tak, že se v poslední době lidé „zříkají“ tzv. jistoty v zaměstnání a pouští se do podnikání ve vašem oboru?

Ano, dnes mám v týmu několik kolegů, kteří se po deseti a více letech stabilní, “jisté” práce pustili do podnikání. Hlavním důvodem změny je svoboda. Časová, kdy už je nebaví trávit celé dny zavřené v kancelářích a absence si plánovat svůj pracovní den a dovolenou dle sebe. Další je stránka finanční. U nás si můžou po zapracování a získání odbornosti a zkušeností vydělat 3 násobek, u těch šikovnějších kolegů i 6 násobek jejich původní mzdy v zaměstnání.

Platí to i pro dobu trvání pandemie?

Ano, hodně lidem epidemie Covid-19 změnila život. Jejich pracovní místo buď zaniklo, nebo jim znemožnila vláda podnikat.

Obor financí a hypoték je pro ně tak velmi zajímavý. Loňský rok byl rekordní v objemu sjednaných hypoték. Aktuálně nestíháme zpracovávat poptávky z našeho portálu hypoték. Máme spuštěnou náborovou kampaň a hlásí se nám lidé z bank, které čeká letos velká vlna propouštění, poradci z finančně poradenských firem i lidé mimo náš obor. Dostanou od nás podporu buď ve formě “fixu” na začátek spolupráce nebo kontaktů na klienty, kteří aktuálně poptávají hypotéku.

Na jakých hodnotách máš postavené svoje podnikání?

Nejdůležitější je pro mě svoboda. Možnost nebýt limitován při plánování mého času a tvorbě projektů, kterými se snažíme posouvat celé ředitelství dopředu. Spolupracovníky se snažím vést k samostatnosti a odpovědnosti. Směrem ke klientům se řídím jednoduchým pravidlem. Sjednávej produkty tak, jak bys je sjednával sám sobě.

Měnily se tyto hodnoty časem?

Ano, myslím že každému se jeho hodnoty časem mění. Na začátku kariéry jsem měl úplně jiný pohled na podnikání i životní cíle. Po zkušenostech, které mám za sebou jsem zjistil, co je důležité.

Asi tuším, na co narážíš. Slyšela jsem, že jsi nedávno prodělal velice těžké období. Změnilo to tvůj pohled na život? Nejen v práci, ale i v soukromí?

Na začátku roku 2019 jsem onemocněl po dovolené na Madagaskaru, vypadalo to jako běžná chřipka, pár dní na to jsem musel do nemocnice, kde mi oznámili, že mám akutní leukémii. Zpočátku to bylo těžké, ale díky skvělé podpoře mojí rodiny, kamarádů a nastavení hlavy na to, že budu zdravý, jsem léčbu zvládl, i když to byla velká zkouška trpělivosti. Chtěl bych poděkovat všem lidem kolem mě, kteří mě podpořili, a hlavně lékařům a sestřičkám v hradecké nemocnici, kde jsem strávil skoro celý rok léčebným protokolem chemoterapie.

Kolegové z týmu mě podrželi, dokonce jsme v roce 2019 výkonově narostli. Zjistil jsem, že se to beze mě v práci nezhroutí, a tudíž nemusím být u všeho. Dříve jsem se bál úkoly delegovat, ale v této situaci to jinak nešlo. Při pandemii se mi moje zkušenosti práce na dálku hodily.

Do osobního života to celé beru jako dobrou zkušenost. Tělo mi dalo zpětnou vazbu, že takhle ne. Hodně jsem se stresoval, měl špatné stravovací návyky, party, alkohol, nepravidelný spánek a nestabilní vztahy. To mohla být a podle mého názoru pravděpodobně i byla kombinace příčin vzniku onemocnění. Proto se dnes snažím jíst zdravě, nestresuji se maličkostmi, a buduji kvalitní vztahy s lidmi kolem sebe. Protože nejdůležitější je opravdu zdraví a když ležíte v nemocnici a jste blízko smrti, tak pro vás nějaké pozice, peníze nebo tituly nejsou vůbec důležité.